Nemoci a dědičné vady LR


Bohužel i labradoři nejsou žádnou výjimkou a různé nemoci a dědičná onemocnění je postihují jako všechna ostatní plemena. Zde bych chtěla zveřejnit několik vážných onemocnění, která labradoři a jiná plemena mohou mít.

DKK ( Dysplazie kyčelního kloubu )




Obrázek použit z http://www.retriver.cz

Aby Labrador splnil podmínky k uchovnění, musí mít rentgen DKK. Toto onemocnění může být dědičné, nebo vzniká za růstu jedince.
Při špatné, stravě s nedostatkem potřebných živin, nadváze, při přemíře tréninku.Posuzuje se od 0 (negativní nález) po 5 stupeň ( nejtěžší forma, je potřebná operace).

Pokud mají oba rodiče DKK 0/0 je pravděpodobnost až 81% zdravých štěňátek a zbytek může být s pozitivním nálezem DKK. Což znamená, že i jedinci u kterých se DKK neprojevuje mohou mít vlohu pro vznik.
Rentgen DKK se provádí v nárkóze, pokud chcete toto vyšetření nechat svému pejskovi udělat, musíte vyhledat specializované pracoviště.
Retrívři mají pro uchovnění horní hranici 2/2.

Progresivní atrofie sítnice ( PRA )


Jedná se o dědičné onemocnění oka, jehož příčinou je rescesivní gen, jenž postupně degeneruje sítnici. Onemocnění se projevuje zpočátku zhoršenou viditelností za šera, následně zhoršení viditelnosti za jasného světla a vede k oslepnutí. Proces je pomalý většinou doprovázen kataraktou.
Vyhodnocování je rozděleno do 3. skupin.
1.skupina - jedinci kteří mají po rodičích zděděny zdravé geny ZZ(Z=zdravý gen). Nikdy nebudou na své potomky převádět rescesivní geny. Jejich potomci nebudou postiženi PRA, poze pokud rodič nebyl křížen s jedincem 2. či 3. skupiny. Pokud ano, jsou nosičem. Jedinec s pozitivním výskytem PRA byneměl být více používán k chovu. U retrívrů není potřeba oftamologické vyšetření(zjišťuje přítomnost PRA) k uchovnění.

2. skupina jsou nosiči. Jejich zděděné geny jsou ZN (Z-Zdravý+N-Nemocný). Pokud se spojí dva jedinci z 2.skupiny vznikne jedinec 3.skupiny PRA pozitivní. Jeho zděděné geny jsou NN (N-nemocný+N-nemocný).

Katarakta ( Šedý zákal)


Jedná se o nemoc postihující oční čočku, která se postupně zakaluje, čímž se stává hůře prostupnou pro světlo. To vede ke zhoršení zraku až oslepnutí. Choroba začíná kolem 1 - 4 let a progreduje postupně až asi do 7 let stáří.

DLK ( Dysplazie loketního kloubu )


Dysplazie loketního kloubu (DLK) je dědičné nevrozené onemocnění založené působením více genů. Vlohy a následně i klinické onemocnění se dědí z rodičů na potomky. Tímto onemocněním trpí hlavně velká a střední plemena psů. Diagnostika je založena na klinických příznacích a RTG vyšetření. Pro srovnání se rentgenují oba loketní klouby. Pro prevenci a eliminaci tohoto onemocnění z chovu je důležité si uvědomit, že se jedná o multifaktoriální onemocnění (založené působením vhodných genů, ale také působením vnějších podmínek, výživy a zátěže/).

Panosteitis ( PANOSTITIDA )

Další onemocnění kostí u psů, které se vyskytuje při rozšíření a rychlém růstu kostí. Obvykle se projevuje 2-5 měsíců kulháním , které se přesouvá z nohy na nohu, či se strácí a objevuje. Léčení je symptomatické a výsedky bývají dobré.